Spalničky a homeopatika
Aconitum – počáteční stádium spalniček, pokud se potíže objeví náhle. Horečka, neklid, rýma, červené oči citlivé na světlo, suchý krupózní kašel, píchavá bolest v hrudníku, neklidný spánek, může být i průjem.
Belladonna – vhodná rovněž v počátečním stádiu, je možno ji použít i po výsevu vyrážky. Hlavními symptomy jsou červený obličej, pulzující bolesti hlavy, při horečce dítě blouzní, končetiny mohou cukat, projevy se zhoršují světlem, hlukem nebo sebemenším otřesem.
Gelsemium – jak počáteční stádium, tak po výsevu vyrážky. Horečka a zimomřivost se rozvíjejí postupně, dominující je velká únava. Nemívá žízeň, má vodnatou rýmu, dráždí horní ret, bolesti hlavy nad zátylkem, hrubý, krupózní kašel.
Euphrasia – pokud dominuje rýma a symptomy očí. Rýma je hojná, nedráždivá, dráždivé je však slzení, oči jsou červené, velmi intenzivní citlivost na světlo. Symptomy očí a nosu se zlepšují na čerstvém vzduchu, někdy chrapot, pulzující bolest hlavy, která se zlepší výsevem vyrážky.
Bryonia – pozdější výsev vyrážky, silněji postižený hrudník. Dítě má suchý, bolestivý kašel, píchání v hrudníku, bolesti svalů zhoršené pohybem. Při horečce je typické sucho v ústech, velká žíznivost studené, hořké nápoje. Zlepšení klidem a chladem.
Pulsatilla – používá se zejména v pozdějších stádiích, rýma hustá, nažloutlá, hojné slzení. Kašel suchý v noci, vlhký ve dne. Symptomy se zlepšují čerstvým vzduchem, zhoršují teplem. Nemá žízeň, někdy nevolnosti. Běžné jsou i bolesti uší.
Apis – vysoká horečka, oteklá kůže, zanícené oči a rty, zhoršení teplem, svědění, pocity pálení. Dítě nemá žízeň, je podrážděné, při horečce mohou být halucinace.
Kalium bichromicum – v pozdějších stádiích, pokud se přidá bolest uší nebo nateklé uzliny. Typický je chřestivý kašel, rýma s hustým, žlutým, tahavým hlenem, mívají pocit tlaku u kořene nosu. Někdy pocit tepání a pálení v nosní chrupavce.
Rhus tox – intenzivní svědivé vyrážky zhoršené v noci a v klidu, dítě je výrazně neklidné.
Arsenicum album – v případech silných spalniček, velký neklid, slabost, vyčerpávající průjem.
Při léčbě spalniček je důležitý klid na lůžku, dostatek tekutin a vitamín A, který je obsažený spolu s vit. D např. v oleji z tresčích jater. Vit. D podporuje m.j. dobrou funkci imunitního systému. Pokud má dítě výraznější oční obtíže, tlumte osvětlení.
Zdroje:
Wikipedia: Spalničky
Stephen Cummings, Dana Ullman, Homeopatický domácí lékař, Alternativa